Lezing: Kristallnacht en de Tilburgse Joden
Op zondag 9 november organiseren we samen met Anti Racisme Groep Tilburg de Kristallnacht-herdenking. Auteur Hans Schippers komt samen met Arnoud-Jan Bijsterveld langs voor een lezing over zijn boek ‘Nieuw leven in een oude sjoel’. Om 14:00 uur ben je welkom in de winkel, aanmelden kan door een mail te sturen naar: info@gianottenmutsaers.nl.
Over het boek: ‘Nieuw leven in een oude sjoel. Honderdvijftig jaar synagoge Tilburg, drieënveertig jaar Liberaal Joodse Gemeente Tilburg’ is geschreven door Hans Schippers met medewerking van Ronald Peeters. De schrijvers van het boek geven een goed beeld van de ruim 200 jaar dat Joden in Tilburg wonen. De in 1874 gebouwde synagoge in de Willem II-straat zou je een duidelijk symbool van hun aanwezigheid kunnen noemen. Het gebouw had Oriëntaalse trekken, waarmee verwezen werd naar de herkomst van het Joodse volk uit het Midden-Oosten. Dat wees ook op een toenemend zelfvertrouwen van een bevolkingsgroep die eerst niet welkom was in de stad. Ook later waren er soms problemen met de acceptatie. Maar de Joodse gemeente herstelde zich steeds weer. Zelfs na de rampzalige vervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog, waarbij ongeveer de helft van de Tilburgse Joden, werd vermoord, vond kort na de bevrijding van de stad een choepa (bruiloft) plaats. Het was een teken van de ongebroken wil om voort te leven.
In de jaren zestig en zeventig liep het aantal Joden in de stad terug en de gemeente Tilburg nam de synagoge over tot in 2001 de LJG-Brabant het gebouw opnieuw in gebruik nam als tehuis voor de Liberale Joden in het zuiden van het land. De schrijvers geven in hun boek een beeld van de bewogen geschiedenis van de Joodse gemeenschap in Tilburg. Terugkerend thema hierbij is de rol die de synagoge en directe omgeving binnen die gemeenschap speelde en speelt.